Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Bezpiecznie z kominkiem
(2015-10-30)

Własny dom z ogródkiem i przede wszystkim z kominkiem to marzenie wielu z nas. Zimowe wieczory zdecydowanie zyskują na jakości gdy spędzamy je w przytulnie urządzonym domku, przy wesoło trzaskającym drewnie w kominku. Kominek nadaje domostwu tę swoistą atmosferę – przytulności i ciepła.

bezpieczny-kominek.jpg

Kominek w domu, poza licznymi walorami estetycznymi, może także spełniać funkcję praktyczną  - z jego pomocą możemy ogrzać cały dom. Ale na co zwracać uwagę przy wyborze i budowie kominka? Jak użytkować kominek, aby było nie tylko ładnie i przytulnie ale i, przede wszystkim, bezpiecznie?

Nowocześnie – z wkładem
Kominek to przede wszystkim niemała ozdoba pomieszczenia w jakim się znajduje. Jednak przy jego wyborze i montażu powinniśmy się kierować raczej względami bezpieczeństwa niż walorami estetycznymi (choć oczywiście jedno nie wyklucza drugiego).

Nowoczesne  kominki często są wyposażone w specjalny wkład kominkowy, czyli rodzaj zamkniętego paleniska, które wykonane jest z ognioodpornych materiałów oraz wyposażone w szklane drzwiczki. Takie wkłady mają wyższą sprawność grzewczą (nawet do poziomu 80 %) i to właśnie one umożliwiają nam ogrzanie pozostałych pomieszczeń w domu. Ten typ paleniska jest bardzo bezpieczny podczas użytkowania – nie musimy się obawiać palenia w kominku nawet w nocy lub pod naszą nieobecność. Oczywiście pod warunkiem, że wszystko zostało prawidłowo zamontowane.

szyba-do-kominka.jpg

Najważniejszy jest montaż
Najistotniejszą kwestią podczas montażu kominka jest prawidłowa instalacja zabudowy termicznej wkładu kominkowego. Zabudowa ta odpowiada za bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz zapewnia właściwy obieg powietrza na około wkładu. Materiały z jakich wykonana taka zabudowa muszą cechować się wysoką jakością i przede wszystkim wysoką ognioodpornością.

Ważne jest też zachowanie kilku zasad. Przede wszystkim pamiętać należy o zapewnieniu właściwej odległości pomiędzy wkładem, a powierzchnią izolacji termicznej (minimum powinno to być 5 cm). Obudowa okapu również powinna być zaizolowana z zachowaniem należytej uwagi i staranności.

Pamiętajmy także o zamontowaniu wystarczającej ilości kratek wylotowych (ich przekrój powinien być dostosowany do rodzaju posiadanego przez nas wkładu).

koza-wolnostojaca(1).jpg

Nie zapomnij o kominie
Równie istotne, jak prawidłowa izolacja oraz montaż kominka w domu, jest zapewnienie właściwego przepływu powietrza oraz odprowadzania spalin i gorącego powietrza na zewnątrz. Nie zapominajmy więc o regularnym czyszczeniu kominów oraz sprawdzaniu instalacji kominowej (koniecznie przez certyfikowanego kominiarza). Pamiętajmy także o prawidłowym montażu nasadów kominowych (chronią kominy przed zawiewaniem, a także wspomagają ciąg kominowy).